На данас одржаној седници Скупштине општине Горњи Милановац одборници су усвојили Одлуку о буџету за 2019. годину. Према свим својим карактеристикама и са укупном цифром од 1.726.941.000,00 динара буџет за наредну годину окарактерисан је као веома развојни.
Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац, рекао је да се при креирању овог буџета, у који је ушао и износ од 300.000.000,00 динара кредитног задуживање, пре свега мислило на капиталне инвестиције. Он је навео пример улице Николе Луњевице, чија реконструкција и изградња према пројекту кошта 115.000.000,00 динара: „Ако то није капитално улагање и ако то може из редовног одржавања буџета да се одвоји, онда се ја дефинитивно не разумем у неке ствари. Пре ће бити да то јесу капиталне ствари и да то јесте капитално улагање. Ми ћемо поред самог асфалтирања мењати и фекалну и кишну канализацију где год то буде потребно. Радићемо нове тротоаре и радићемо комплетно улицу како она треба да изгледа.“ Ковачевић је рекао да је за поменуту улицу планирано да се ради замена кишне и фекалне канализације, замена водоводне мреже, изградња коловозног застора, изградња тротоара и изградња уличне расвете. Додао је и да је руководство Милановачке општине свесно стања у коме се налазе градске улице и објаснио зашто се ушло у кредитно задужење: „Свесни смо да се сваке године више улаже у асфалтирање сеоских путева, него градских улица. Да ли је требало раније ући у кредитно задужење? Вероватно јесте, али ово стање није од јуче. Ми смо овакво стање затекли пре две године када сам постао председник општине. Једноставно нисмо могли у исто време радити на неколико пројеката.“ Ковачевић је рекао да за све инвестиције које су стигле са нивоа Републике, израда пројеката је била на општини Горњи Милановац и у ту сврху је издвојен огроман новац: „Ми смо се бавили крупним пројектима од којих су неки дошли, а неки ће тек доћи на реализацију у 2019. години. Ја овај буџет сматрам изузетно развојним. Преко 480.000.000,00 динара иде у изградњу инфраструктуре, а инфраструктура је најбитнија ствар која је потребна једном граду, једном насељеном месту како би даље могло да се шири.“
Први човек Горњег Милановца такође је рекао да се посебна пажња поклања здравству и да је садашње руководство Општине у претходне две године морало да врати 124.000.000,00 дуга за Дом здравља: „Неко неодговорно понашање из претходног периода довело је до тога да нам Дом здравља толико буде у минусу. Морали смо да вратимо и враћаћемо дугове Апотеке које смо такође наследили.“ Он је додао да су враћени дугови и да је исплаћено све што је било потребно када је у питању изградња Дома културе: „Није тачно да смо ми наследили Општину сјајну и бајну, већ смо много тога морали да урадимо да бисмо дошли на овај данашњи рејтинг.“ Ковачевић је посебно нагласио да у претходном периоду, а посебно од 2012. године од када је он одборник, нису стизале инвестиције из Републике: „Данас имамо потпуно обрнут след догађаја. Нама инвестиције из Републике стижу у огромној мери. Имамо преко 3 милијарде планираних радова, а то су два буџета општине Горњи Милановац.“
Пред одборницима Скупштине општине била је и Одлука о приступању прибављања објекта Норвешке куће у јавну својину општине Горњи Милановац, коју су усвојили. Овим поводом први човек Горњег Милановца је рекао да је општина учинила први корак по овом питању, а то је постизање договора са повериоцима који су тужили Норвешко друштво, које није имало никакве везе са садашњим руководством општине и са самом општином Горњи Милановац: „Ти спорови трају преко десет година. Ми не можемо дозволити да један културно-историјски споменик пропадне и ушли смо у решавање тог проблема. Данас смо добили скупштинску одлуку која нам даје за право да потпишемо уговор са свим повериоцима да ће им бити исплаћен новац у укупном износу од 12.000.000,00 колико је неко задужио у претходном периоду.“ Он је најавио и потписивање уговора са братском, Норвешком општином Вефсн: „Моја жеља је да они 50% буду власници Норвешке куће, а 50% општина Горњи Милановац како би и они са једне стране могли да улажу у одржавање Норвешке куће, а са друге стране да и ми са буџета одвајамо одређена средства. Наша жеља је да Норвешка кућа засија пуним сјајем, сјајем којим је сијала и 1987. када је свечано отворена.“
Одборници су данас једногласно усвојили и Одлуку о приступању општине Горњи Милановац удружењу „Покрет за децу три плус“, а позитивно су се изјаснили и о Извештају о раду предшколске установе „Сунце“ који им је представљен.